- Milwaukee M18PRCDAB+ PACKOUT Radio
Milwaukee M18PRCDAB+ PACKOUT Radio Body Only
by Milwaukee Product Code: 39122 39122
Related products
Product details
You'll get impressive sound quality from the 360° surround sound speakers and 40W amplifier, which is perfect for large or outdoor spaces. Find your favourite radio station using the DAB+ and AM/FM tuner, or connect your mobile via Bluetooth to play your own music or podcast collection - it works from up to 30m away.
• Premium 360° surround sound speakers with a 40W amplifier
• High-quality audio output for large and outdoor spaces
• Digital Bluetooth® receiver plays music up to 30m away from device
• DAB+ and AM/FM tuner to find all your favourite radio stations
• Digital processor delivers highest reception accuracy and signal clarity
• Clearly displays time as well as artist/song information
• AC/DC versatility - can run off mains plug supply, or any M18™ battery - sold separately
• IP57 rating in battery mode - dust and splash-resistant
• Built-in charger - charge any M18™ battery, or use USB port for devices
• Full workday run time on a M18™ 5.0Ah battery - sold separately
• Compatible with any Milwaukee PACKOUT™ system item
Milwaukee M18™ Batteries & Chargers
• Milwaukee M18 REDLITHIUM™ 4.0Ah 69623
• Milwaukee M18 REDLITHIUM™ 5.0Ah 31200
• Milwaukee M18 REDLITHIUM™ 5.5Ah High Output 20939
• Milwaukee M12-M18™ Fast Charger 18266
• Milwaukee M18™ Multi Bay Charger 79644
Reviews
★★★★★
★★★★★
Technical specification
| Type | Radio & Sound |
| Number of Batteries | 0 |
| Brand | Milwaukee |
| Manufacturer ID | 4933472113 |
| Colour | Black |
| Height (mm) | 370mm |
| Depth (mm) | 307mm |
| Width (mm) | 300mm |
| IP Rating | IP57 |
| Display Type | Digital |
| Voltage | 18V |
| Wattage | 40W |