- Milwaukee M18CBLPP2F-502C Compact Brushless Combi and Impact Driver Twin Kit
Milwaukee M18CBLPP2F-502C Compact Brushless Combi and Impact Driver Twin Kit 2 x 5.0Ah
by Milwaukee Product Code: 14415 14415
Related products
Product details
Despite their small design, these power tools certainly pack a punch - the impact driver delivers a maximum torque of 180Nm, while the combi drill offers up to 60Nm. They're both driven by a powerful and efficient brushless motor, featuring a heavy-duty full metal gearbox and gears for superior durability and maximum torque. The tools are compatible with all Milwaukee M18™ batteries, allowing you to work anywhere.
• Combi drill with a maximum torque of 60Nm
• Impact driver delivers a maximum torque of 180Nm
• Powered by Milwaukee's brushless motor for power and efficiency
• Compact design for working in tight spaces
• Full-metal gearbox and gears ensure maximum performance
• LED light improves visibility for more accuracy in dimly-lit areas
• REDLINK™ overload protection for tool and battery durability
• Compatible with all Milwaukee M18™ batteries
• Kit also includes 2x 5.0Ah batteries, charger and case
Milwaukee M18™ Batteries & Chargers
• Milwaukee M18 REDLITHIUM™ 4.0Ah - 69623
• Milwaukee M18 REDLITHIUM™ 5.0Ah - 31200
• Milwaukee M18 REDLITHIUM™ 5.5Ah High Output - 20939
• Milwaukee M12-M18™ Fast Charger - 18266
• Milwaukee M18™ Multi Bay Charger - 79644
Reviews
★★★★★
★★★★★
Technical specification
| Type | Kits 2 Piece |
| Brand | Milwaukee |
| Manufacturer ID | 4933480785 |
| Warranty (years) | 1 year |
| Colour | Red |
| Voltage | 18V |