- Evolution R255TBLX+ 255mm Table Saw
Evolution R255TBLX+ 255mm Table Saw With Stand
by Evolution Product Code: AC033 AC033
Related products
Product details
A dual rack and pinion rip fence ensures accurate and repeatable cuts, while a gear-driven mechanism for blade height and angle adjustment makes operation simple. The 45° bevel tilt and +/-60° mitre guide covers all common compound cutting angles – the R255TBL table saw offers an 85mm depth of cut at 90° and 58mm at 45°.
• 1800W hi-torque motor – delivers speeds of up to 3050 rpm
• 255mm 24T TCT blade – multi-material cutting technology
• Dual rack and pinion parallel fence – for precision rip cuts
• Geared micro-adjustable bevel angle selector – 45° range
• 45° bevel tilt and +/-60° mitre guide – for compound cuts
• Increased depth of cut – 85mm at 90° and 58mm at 45°
• Crosscut sled insert – built into tabletop for convenience
• Quick-release riving knife – offset angle and lateral adjustment
• Larger tabletop – maximum dimensions of 1200 x 640mm
• Long reach – 4m cable with built-in storage cable holder
• Improved dust extraction – high flow system maximises pick-up
• Safer use – soft-start, electronic blade brake and emergency stop
• Stand included – secures your table saw with four fixing bolts
Reviews
★★★★★
★★★★★
Technical specification
| Brand | Evolution |
| Manufacturer ID | 119-0016 |
| Warranty (years) | 3 years |
| Height (mm) | 730mm |
| Length (mm) | 653mm |
| Width (mm) | 910mm |
| Voltage | 230V |
| Wattage | 1800W |
| Brushed or Brushless | Brushed |
| Corded or Cordless | Corded |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Compatible |
| Sound volume | 93.2dB |
| Battery type | N/A |
| Cable length (m) | 4 |
| Blade Diameter | 255mm |
| Number of Teeth | 24 |
| Maximum RPM | 3050 |
| Power source | Mains |
| Saw Blade Type | Circular Table Saw |
| Maximum Depth Of Cut | 85mm |
| Cutting Depth | 85mm |
| Weight (Kg) | 30.53KG |
| DOP Asset Names | click here |
Delivery details
DELIVERY OPTIONS (UK mainland only)
- Order before 9pm Monday to Thursday for next business day delivery
- Order Friday to Sunday before 5pm for Monday delivery
- Orders placed after Sunday at 5pm will be delivered the following Tuesday
Collection details
Delivery details
- Please note, you cannot return bespoke or made-to-measure items unless they are faulty.
Pack size: Each
Pack size: Each
10 Available for delivery. Order before 9pm to receive your item next business day.